Pohjois-Karjalan Yrittäjät | Paikallisyhdistykset | Suomen Yrittäjät
Hallittuja Yrittäjäpolvenvaihdoksia -hanke

Hallittuja yrittäjäpolvenvaihdoksia -hanke

– NEUVONTAA YRITTÄJÄPOLVENVAIHDOKSISSA

 

Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry vauhdittaa ja käynnistää sukupolven- ja yrittäjäpolvenvaihdoksia yhteistyössä Josek Oy:n, Keti Oy:n ja omien yhteistyökumppaneiden kanssa. Palvelemme kaikkia toimialueemme yrityksiä maksuttomasti ja ehdottoman luottamuksellisesti.

Kartoitamme yrittäjän tilanteen ja teemme  yhdessä jatkosuunnitelman. Jos vaihdos on ajankohtainen heti niin yhteistyökumppanimme auttavat arvonmäärityksessä, verotuksessa ja kauppakirjojen laadinnassa.

Jatkuvan kehityksen päämääränä on, että yritystä kehitetään systemaattisesti, jotta se olisi aina myyntikunnossa ja yrittäjällä tulisi olla myös selkeä näkemys, milloin hän haluaa hellittää. Ohjaamme yrittäjän asiantuntijoiden puoleen, jotka tekevät tarkemmat suunnitelmat kehittämisalueista ja tämän hetken arvonmäärityksen ja laskelmat, siitä mitä arvo voisi olla kun yrittäjä haluaa luopua aktiivisesta yrittämisestä.

 

Yrityksen Arvo - sovellus iPadille

Yrityksen arvo on helppokäyttöinen sovellus yrityksen arvon karkeaan määrittelyyn. Sovelluksen tuottama arvonmääritys lasketaan määrittelemällä substanssi- ja tuottoarvot verottajan ohjeistuksen mukaisesti.

-        Lue lisää sovelluksesta

-        LATAA sovellus omalle iPadillesi

 

Yrityskirja

Hankkeessa toteutettu Yrityskirja-kansio auttaa pitämään yrityksen paperit järjestyksessä. Yrityskirja on myös hyvä apuväline omistajanvaihdostilanteissa.

Kirja toimii  ostajalle myös yrityksen käyttöohjekirjana sekä auttaa tilanteissa, jos yrittäjälle sattuu jotain vakavaa. Kun tärkeät dokumentit ovat järjestyksessä yksissä kansissa, on helppo päästä heti tilanteen tasalle yrityksen asioista.

-       tulostettavat välilehdet

 

Oppaita omistajanvaihdoksiin

-       Johtajuuden ja omistajuuden muutokset perheyrityksessä -opas 

-       Yritys myyntikuntoon -opas 

-       Yrityskaupan muistilista

-       Ostajan opas

-       Varojen arvostaminen perintö- ja lahjaverotuksessa  

 

Omistajanvaihdosasiantuntijoita Pohjois-Karjalassa

 

Arguda Oy

Sulo Karhu, 0400 277 280, sulo.karhu(at)arquda.fi

Asianajotoimisto Kontturi & Co Oy

Jyrki Piiparinen, 013120731, jyrki.piiparinen(at)kontturi.fi

Asianajotoimisto Lindblad & Co Oy

Markku Lindblad, 0207498161, markku.lindblad(at)lindblad.fi

Asianajotsto Simonen&Savolainen Oy

Markku Savolainen, 0503011595, markku.savolainen(at)simonen-savolainen.fi

Ernst&Young Oy

Katja Pesonen, 0407207474, katja.pesonen(at)fi.ey.com

Joensuun Tilintarkastus Oy

Seppo Åkerlund, 0400671585, seppo.akerlund(at)joensuuntilintarkastus.fi

Josek Oy

Tapani Hirvonen, 0505539930, tapani.hirvonen(at)josek.fi

Keti Oy

Mari Eskelinen-Mäki, 0503677401, mari.eskelinen-maki(at)keti.fi

Kiinteistökaksikko Oy

Jouni Mönkkönen, 0500276696, jouni.monkkonen(at)kiinteistokaksikko.fi

Konsulttitalo Hartikainen Oy

Heikki Hartikainen, 0505142163, heikki.hartikainen(at)konsulttitalo.fi

Profitvisio Oy

Teemu Turunen, 0407312945, teemu.turunen(at)profitvisio.fi

Sunprofile Oy

Jyrki Koukkari, 0400700150, jyrki.koukkari(at)sunprofile.fi

Tilintarkastus ProTavastia Oy

Pentti Hämäläinen, 0505030210, pentti.hamalainen(at)protavastia.inet.fi

T&E Taloustiimi Oy

Teuvo Pursiainen, 0500572767, teuvo.pursiainen(at)taloustiimi.com

 

Hyödyllisiä linkkejä

-       Suomen Yrittäjien sivuilla asiaa omistajan- ja sukupolvenvaihdoksesta 

-       Arvonmääritys yrityskaupassa -kirjan esittely ja sähköinen tilauslomake

Kirja on perusteos kaikille yrityskaupasta kiinnostuneille tai jopa tahtomattaan sen kanssa tekemisiin joutuneille. Erityisesti se soveltuu mikro- ja pk-yritysten maailmaan. Kirjassa ei ole vaikeita kaavoja, vaan helppolukuista tekstiä siitä, mihin yrityksen arvo todellisissa yrityskauppatilanteissa perustuu.

 

Elä ja Yritä -tilaisuuden koulutusmateriaali

-       Yli sukupolvikuilun - miten yhdistää yrittäjäsukupolvien voimat?

Yrittäjäpolvenvaihdos

Ota yhteyttä

Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry

Joensuun Tiedepuisto, rakennus 4B (2.kerros)
Linnunlahdentie 2
80110 Joensuu

Katso kartta

Henkilöstön yhteystiedot 

Tulevia tapahtumia

Dec
19
Mantelin etsintää joulupuurosta. Kuka sen löytää? Luvassa palkinto! Mantelin etsintää joulupuurosta. Kuka sen löytää? Luvassa palkinto! Joululauluja yhdessä ja erikseen. Tiernapojat esiintyy. Lisäksi julkaistaan Vuoden Tonttu.

Feb
01
Pohjois-Karjalan Yrittäjät järjestää myyntiin ja kannattavuuteen liittyvää koulutusta 1-2 helmikuuta ja 5-6 huhtikuuta. Osallistuja voi valita torstain tai perjantain 4 tunnin osion ja edelleen valitsemansa päivän sisältä aamupäivän tai illan.